Menu Zamknij

Wakacyjne zasady bezpieczeństwa – ostatnia chwila na przekazanie ich dzieciakom!

W wakacje zazwyczaj można więcej, a obowiązujące zasady i ustalone granice nieco roztapiają się pod wpływem gorącego słońca i letniej atmosfery. Życie nabiera innego rytmu, a panujący dookoła luz i spowolnienie często prowadza do braku rozwagi, nieprzemyślanych decyzji i brawury. Zanim dzieciaki wyruszą na wakacyjne wojaże (lub zanim wybierzecie się na nie całą rodziną) i zaczną hasać przez długie godziny na świeżym powietrzu, warto przypomnieć najmłodszym kilka zasad, które uchronią ich przed groźnymi sytuacjami i pozwolą na powrót do domu w stanie nienaruszonym.

Korzystaj ze słońca rozsądnie

Te wszystkie kremy z filtrami, mleczka do opalania i balsamy to nie wymysł firm kosmetycznych, ale konieczność. Słonce grzeje miło, ale jego promienie potrafią być zdradliwe i nie wiadomo kiedy nabawimy się bolących oparzeń. Lepiej schować się w cieniu na chwilę niż spieczony na raka usunąć w cień na dłuższy czas 😉

Przestrzegaj przepisów drogowych

Wycieczka rowerowa to super pomysł, ale nawet król szosy musi pamiętać o bezpieczeństwie. Sprawny sprzęt, kask, znajomość znaków drogowych i przepisów oraz uważność i szeroko otwarte oczy to podstawa.

Zapamiętaj te numery

Ta wiedza przyda się nie tylko w wakacje, ale i na co dzień – dziecko może się zgubić nawet w pobliskim markecie lub być świadkiem wypadku w drodze do szkoły. Starsze dzieciaki powinny bez problemu zapamiętać numery alarmowe i telefony do swoich rodziców, warto też porozmawiać z nimi na temat reagowania na wypadek i pierwszej pomocy. Młodsze dzieci uczmy odpowiedniego przedstawiania się, imion rodziców, adresu i podstawowego numeru 112- nawet podczas wakacji w domu może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, więc lepiej dmuchać na zimne.

Pij wodę

Gdy na dworze żar leje się z nieba, a temperatura bije rekordy, woda powinna nam towarzyszyć przez cały dzień. Podczas upałów pocimy się więcej, więc trzeba stale uzupełniać płynu – inaczej grozi nam odwodnienie organizmu. Nic fajnego! Słodkie napoje gazowane, po które zazwyczaj chętniej sięgają dzieci,  to nie jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ zawarty w nich cukier utrudnia nawadnianie organizmu.

Pływaj tylko w dozwolonych miejscach

Tam gdzie woda jest pewna, głębokość ustalona, a w razie kłopotów ratownik czuwa. Umiesz pływać? Świetnie, ale nawet mistrz olimpijski nie lekceważy żywiołu jakim jest woda. Wystarczy chwila nieuwagi, pokusa zaimponowania innym i popisania się, by doszło do nieszczęścia.

Słuchaj przewodnika i nie lekceważ sił natury

Górskie wycieczki to nie spacer po parku, dlatego trzeba słuchać doświadczonych przewodników, respektować komunikaty i ostrzeżenia. Nigdy nie można lekceważyć sił natury. Selfie na krawędzi albo fotka z niedźwiedziem to czysta głupota i kolejny dowód na to, że nie warto podążać za modą. Lepsza pamiątkowa fotka z misiem na Krupówkach niż (w najlepszym razie) wakacje w szpitalu.

Poznawaj nowych ludzi, ale bądź uważny

Zawieraj znajomości, może nawet przyjaźnie, rozmawiaj z innymi, ale pamiętaj, że nie każdy jest miły, sympatyczny i ma dobre zamiary. Zbyt duża ilość szczegółowych pytań (np. o konkretny adres zamieszkania, sprzęty w mieszkaniu, pieniądze), namawiane do pójścia w nieznane miejsce sam na sam lub do spróbowania nieznanych substancji powinny zaniepokoić i włączyć w głowie alarm ostrzegawczy.

Baw się, korzystaj z wakacji, ale pamiętaj, że nie jesteś sam

Ciesz się latem, wakacjami, wolnością, brakiem codziennych obowiązków, ale nie zapominaj, że obok ciebie są inni ludzie. Nawet podczas najlepszej zabawy nie można krzywdzić innych, wyrządzać szkód i sprawiać, że inny poczują się nieprzyjemnie. Włączając letni luz nie wyłączamy empatii i życzliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *