Menu Zamknij

W przyjaźni siła! Nowa seria książek „Basia i przyjaciele”

IMG_3450Każdy z nas dobrze wie, że prawdziwy przyjaciel to wielki skarb. Pomoże w potrzebie, pocieszy w niedoli, pogratuluje sukcesu i będzie się śmiać razem z nami do rozpuku. Basia – bohaterka popularnych  książek dla dzieci – także się o tym przekonuje. Poznajcie bliżej historie jej przyjaciół  i ich codzienne problemy- przed wami Basia, Anielka i Antek.

Antek to niezłe ziółko – trzaska drzwiami, obraża się na mamę, pokazuje język, nie chce odrabiać zadań domowych… A wszystko z powodu zakazu korzystania z tabletu! Jak mama mogła mu to zrobić?! Czy odwiedziny jego przyjaciół- Janka i Basi – będą okazją do przekonania chłopca o tym, że prawdziwa zabawa to ta w dobrym towarzystwie i wykorzystująca naszą wyobraźnię?

IMG_3447Anielka to zupełne przeciwieństwo Antka. Jest spokojna, nieco nieśmiała i bardzo wrażliwa. Jej mama zajmuje się rysowaniem i malowaniem, a tata – za którym dziewczynka bardzo tęskni i na którego niecierpliwie czeka – jest artystą performerem. Anielka i Basia przyjaźnią się od niedawna, ale bardzo lubią i są sobie bliskie. Na tyle bliskie, by dzielić się swoimi emocjami, wspierać w chwilach smutku i dzielić ze sobą radości.

IMG_3451Seria „Basia i przyjaciele” przeznaczona jest dla czytelników, którzy nieco już „wyrośli” z przedszkolnego świata Basi, ale wciąż chcą w nim pozostać. W książkach znajdziemy trochę bardziej dorosłe problemy, więcej różnorodnych emocji i przeżyć ich bohaterów. Nadal jednak jest to Basia, którą czytelnicy dobrze znają i kochają 🙂 Jak zawsze historii napisanej przez Zofię Stanecką towarzyszą ilustracje autorstwa Marianny Oklejak.

Bardzo podoba mi się w tych książkach to, że przedstawione problemy są bliskie współczesnym dzieciakom i ich rodzicom. Niejeden dorosły zmaga się z fochami i dąsami po zakazaniu tabletu, wielu na co dzień samotnie zajmuje się wychowaniem dziecka. Gro dzieci tęskni za swoimi zapracowanymi rodzicami, każdego dnia przełamuje swoją nieśmiałość i zawstydzenie, musi opanować emocje po kłótni z rodzicami. Spotkanie tych problemów na łamach książek może mieć działanie terapeutyczne, pomoże w wyjaśnieniu drażliwych kwestii i zrozumieniu obu stron.

Dzięki opowieściom o Basi i jej przyjaciołach dzieci mogą też poznać różne rodzaje rodzin – bo przecież każda rodzina wygląda i funkcjonuje inaczej. Uwrażliwianie dzieci na te różnice i uczenie ich szacunku oraz tolerancji wobec innych to niezwykle istotne zadania, przed którymi stawia nas współczesność. Całe szczęście nie jesteśmy z tym sami – z pomocą przybywa odpowiednia literatura 🙂

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *