Menu Zamknij

Spacer nie musi być nudny! 10 fantastycznych pomysłów na jego urozmaicenie

Zapewne dobrze wiecie, że dzieciaki nawet jak nie mają siły iść, to na bieganie energii im wystarcza 😉 Spacer nie jest ich ulubioną rozrywką, znacznie bardziej wolą swobodne hasanie po placu zabaw i dowolne aktywności. Często rodzice także nie przepadają za spacerami – dziecko trzeba ciągnąć za sobą, nudno tak jakoś i w ogóle gdzie tak iść, w jakim celu? A przecież spacer nie musi być nudny! Trzeba tylko wiedzieć, jak można go urozmaicić i wzbogacić – poznajcie 10 sposobów na nienudny spacer 🙂

1. Obserwacje przyrodnicze

Co się zmieniło w obrazie naszej okolicy? Po czym poznamy, że zbliża się nowa pora roku? Jakie rośliny i zwierzęta mieszkają w okolicznym parku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możecie znaleźć podczas spaceru! Możecie podejść do sprawy bardziej profesjonalnie i wybrać się na przechadzkę z lupą, lornetką i atlasem przyrodniczym albo zebrać rośliny do wykonania zielnika. Świetny sposób na poznanie przyrody!

2. Kreda

Niby takie nic, a ile frajdy. Rysowanie kredą będzie nie tylko rozrywką, ale też ćwiczeniem dużej i małej motoryki dziecka. No i dobrym sposobem na rozwijanie wyobraźni i kreatywności malucha. Możecie rysować dowolne kształty, poprosić malucha, by połączył kropki, albo zagrać w popularne niegdyś klasy.

3. Sesja fotograficzna

Zabierzcie ze sobą aparat fotograficzny, znajdźcie ładny krajobraz i pstrykajcie pamiątkowe zdjęcia – selfie mile widziane! 😉 A jeśli dzieciaki są już nieco starsze, możecie dać im aparat w łapkę i pozwolić na fotografowanie tego, co uznają za interesujące – fantastyczny sposób na poznanie ich perspektywy i spojrzenie na świat trochę ich oczami.

4. Zabawa z mapą

Przygotujcie mapę okolicy z zaznaczonymi punktami i bawcie się razem w ich odszukiwanie. Dzieci nauczą się posługiwania mapą i odczytywania symboli, rozwiną myślenie logiczne i przestrzenne, a przy tym będą mieć sporo frajdy. Może uda się wam ukryć gdzieś mały skarb?

5. Rower, rolki i cały ten kram

Weźcie rower, hulajnogę, rolki i nauczcie dzieciaki, jak z nich korzystać.  Znajdźcie bezpieczne miejsce, gdzie maluch będzie mógł bez przeszkód poznawać tajniki sportu,  a potem… róbcie wszystko, by dogonić pędzącego na hulajnodze malucha 😉

6. Kino, kawiarnia i spacer

Nie lubicie chodzić bez celu i męczy was spacerowanie? Znajdźcie zatem cel – idźcie do kina, muzeum, teatru albo kawiarni. Ale idźcie – nie wsiadajcie jak zwykle w samochód. Jeśli macie bardzo daleko, możecie podjechać kilka przystanków autobusem, a resztę drogi pokonać spacerkiem.

7. Hop, hop, skok

Podczas spaceru wcale nie musicie cały czas chodzić – możecie skakać przez linie na chodniku, na jednej nodze, iść na palcach, na piętach, udawać słonie, dinozaury i inne stwory 🙂 Przy okazji poćwiczycie skoki obunóż, rozwiniecie sprawność fizyczną dziecka i jego fantazję.

8. Spacer z czworonogiem

Weźcie ze sobą psa! Już samo prowadzenie go na smyczy będzie dla dziecka atrakcją, a jeśli psiak jest niegroźny i posłuszny, może uda się porzucać mu gdzieś piłkę albo patyk? Jeśli nie macie własnego czworonoga, może babcia, ciocia albo sąsiadka zgodzi się na wyprowadzenie swojego pupila?

9. Liczenie

Liczcie, ile kroków jest od waszego domu do najbliższego sklepu. Ile w okolicy jest czerwonych dachów. Ile samochodów miniecie. Ile psów na was naszczeka. Ile osób będzie miało zieloną kurtkę. Liczcie, przeliczajcie, a nawet zapisujcie swoje obserwacje w spacerowym notatniku. Lekcja matematyki w praktyce, a w dodatku całkiem przyjemna.

10. Lista zadań

Przed wyjściem na spacer przygotujcie listę zadań do wykonania. Nazbieraj 10 liści. Przytul się do trzech drzew. Policz mijane koty. Znajdź dom z numerem 12. Zapytaj kogoś o godzinę. Samodzielnie kup w kiosku gazetę. Wskaż miejsce, gdzie można obciąć włosy. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, a wszystko zależy od waszej inwencji. Zatem do dzieła i udanego spacerowania!

Jeśli się Wam podobał ten wpis, zostawcie komentarz, „lajka”, polubcie profil bloga na Facebooku 🙂 Będzie mi też bardzo miło, jeśli udostępnicie wpis i polecicie mnie innym.

2 Komentarze

  1. ~kasia

    Spacer na pewno, ale trzeba też dobrać odpowiednią dietę, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę aż tak zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki, oczywiście nadal ćwiczę, pozbyłam się już 13kg w 4 miesiące, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego właśnie poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *