Menu Zamknij

SAMOdzielność SAMA się nie zrobi – 7 cennych rad jak wspierać dzieciaki w rozwijaniu samodzielności

Samodzielne dziecko to wielki skarb dla każdego rodzica. Dla nauczyciela przedszkola także, bo gdy masz pod opieką kilkanaścioro dzieci, ubranie wszystkich przed wyjściem na dwór czy pora obiadu to prawdziwy maraton.

Na samodzielność trzeba dziecku przede wszystkim pozwolić – często to nie brak zdolności czy niedojrzałość są winne niezaradności, a brak możliwości do trenowania i zdobywania nowych umiejętności. Oto siedem cennych rad dla rodziców, które podpowiedzą, jak wspierać malucha w rozwijaniu jego samodzielności.

Zarezerwuj sobie dużo czasu

Jeśli chcesz, by dziecko ubrało się samodzielnie, nie dawaj mu zestawu ubrań na pięć minut przed wyjściem – szanse na to, że zdąży je założyć zanim stracisz cierpliwość są niewielkie. Podobnie jest z obiadem, który będzie trwał o wiele dłużej, gdy to twoja pociecha, a nie ty, trzyma w ręku łyżkę albo ze sprzątaniem po zabawie. Na początku czynności wykonywane przez dziecko będą trwać i trwać, i trwać. O, nadal trwają 😉 Ale wyćwiczone i oswojone w końcu przyśpieszą i nabiorą tempa, gwarantuję.

Zaakceptuj bałagan

Samodzielnie jedzony obiad będzie widoczny na bluzce dziecka, stole, dywanie, a czasem i na ścianie obok. Płatki, które maluch sam nasypał do miski, z pewnością częściowo trafią obok niej. Bluzka będzie złożona w piękna kulę (kostka wyszła z mody!), sweterek będzie zapięty bardzo awangardowo, a skarpetki założone na lewą stronę. Nie będzie idealnie, nie będzie perfekcyjnie, ale duma dziecka z samodzielnego wykonania zadania jest tego warta!

Powstrzymaj się od komentarzy

„Znowu rozlałeś, ale a ciebie gapa”, „jak ty to założyłeś, wyglądasz niechlujnie”, „patrz, co narobiłeś” albo „lepiej ja to zrobię, ty tylko nabrudzisz” to wrogowie samodzielności! Nie dziw się potem, że dziecko nie chce podejmować dalszych prób. Nie wszystko też musi robić tak samo jak ty – pamiętaj, że to odrębna istota.

Włączaj dziecko w codzienne czynności

Sprawa jest prosta – chcesz mieć samodzielne dziecko? To powierzaj mu różne zadania, które pomogą w wyćwiczeniu ten zdolności.  W sprzątaniu, zakupach, gotowaniu czy nakrywaniu do stołu dziecko powinno brać czynny udział. Nie chcesz przecież wychować niezaradnego lenia?

Pozwól na niepowodzenie

Nie od razu Kraków zbudowano, nie od razu buty wiązano czy widelcem obiad jadano. Na wszystko potrzeba czasu, cierpliwości i wielu prób zanim osiągnie się sukces. A jeśli po drodze zdarzy się jakiś upadek, to trzeba go zaakceptować, wyciągnąć wnioski, otrzepać kolanka i ruszać dalej.

Wspieraj, ale nie wyręczaj

Doceniaj wysiłek i starania dziecka i motywuj go do kolejnych prób. Nie rób czegoś za dziecko, ale razem z nim. Pokaż, jak należy coś zrobić i naucz, ale nie wyręczaj – jedyne, co wtedy kształtujesz, to wyuczona bezradność.

Zobacz, jak wiele potrafi Twoje dziecko

Bo często potrafi o wiele więcej, niż myślisz! Pozwól mu nieco dorosnąć i stać się niezależnym – to, że dziecko potrzebuje swojej mamy czy taty mniej niż kiedyś, nie znaczy, że nie potrzebuje ich wcale i kocha mniej. Zamiast się martwić i smucić, bądź dumna i wspieraj dziecko w jego działaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *