Menu Zamknij

Rodzicu! Rozpieszczaj swoje dziecko – masz do tego pełne prawo

Rozpieszczanie, rozbestwianie, rozpaskudzanie, rozpuszczanie – bez względu na nazwę owo zachowanie rodzicielskie postrzegane jest negatywnie i uznawane przez ogól za „psucie” dziecka. Na przekór wszystkim i wszystkiemu, z pełną świadomością swoich słów, mówię dzisiaj- rodzicu, rozpieszczaj swoje dziecko! Rozpieszczaj, bo możesz i masz do tego pełne prawo. Rozpieszczaj, póki nie dorosło i nie zostawiło cię dla świata wielkiego i innych ludzi. Rozpieszczaj, ALE…   Zmień najpierw definicję tego słowa!

W rozpieszczaniu, o którym myślę, nie ma mowy o uleganiu pod wpływem krzyków i fochów, pobłażaniu, pozwalaniu na wszystko i kupowaniu niezliczonej ilości prezentów. Nie chodzi mi o bezrefleksyjne zgadzanie się na każdą zachciankę dziecka, przesuwanie granic dla wygody malucha i w zależności od jego humorów, czy naginanie zasad według życzenia małego tyrana. Na wyrządzanie dzieciom krzywdy (tak, w ten sposób też można krzywdzić dzieciaki) zgody być przecież nie może. 

Rodzicu, rozpieszczaj swoje dziecko tym:

CZASEM

Spędzaj z nim wspólne chwile, razem, aktywnie. Siedzenie w tym samym pomieszczeniu ze wzrokiem wbitym w laptopa czy poranna podwózka do przedszkola to za mało, marny ochłap rodzicielskiej bliskości. Niech to będzie nawet godzina dziennie, 60 minut tylko dla was, które dla dziecka staną się fundamentem jego osobowości i cenniejszą lekcją niż wszystkie zajęcia dodatkowe, na które je zapisałeś.

UWAGĄ

Słuchać to nie to samo, co słyszeć. Ile razy zdarzyło ci się mechanicznie potakiwać, mówić pod nosem „yhm” lub rzucać niedbale „super, fajnie”? Wiem, że często dzieciaki mówią nieskładnie, rozwlekle lub po prostu ich opowieści cię śmiertelnie nudzą, ale pamiętaj, że dla nich dana sprawa jest na tyle ważna i istotna, że chcą się nią z tobą podzielić.  Słuchaj uważnie, bo gdy będą potrzebować kiedyś  rady lub pomocy w rozwiązaniu problemu, znajdą bardziej zainteresowanego rozmówcę.

DROBNYMI GESTAMI

Ponoć szczęśliwe rodziny mają swoje małe rytuały. Rozpieszczaj dziecko codziennymi gestami świadczącymi o czułości i miłości. Spraw, by kiedyś wspomnienie przytulasów, porannego gilgotania, piżamowej niedzieli lub filmowych seansów w sypialni rodziców wywołały uśmiech na twarzy twojej dorosłej już pociechy. Nie bądź nadętym, wiecznie poważnym dorosłym, ale rodzicem, z którym można i boki zrywać, i o radę go zapytać, i z trosk się zwierzyć. Dawaj buziaki, przytulaj, głaskaj, gilgotaj, trzymaj za rękę, rób masażyki  – to oznaki miłości, gesty mówiące wyraźnie „kocham i akceptuję” i najlepsze sposoby na zbudowanie przywiązania i poczucia bliskości.

CIERPLIWOŚCIĄ

Nie popędzaj i nie oczekuj, że wszystko będzie jasne i klarowne, bo już raz wyjaśniłeś. Ty też uczysz się nowych rzeczy w mgnieniu oka? Nie porównuj z innymi dziećmi w kwestii osiągnięć – bo tamten już chodzi, bo tamta już płynnie czyta, bo oni umieją lepiej. Twoje dziecko jest wyjątkowe, ma swoją unikatową osobowość, charakter i tempo rozwoju. Daj mu odpowiedni czas, zrozumienie, wsparcie i wiarę w jego możliwości, a osiągnie wszystko, co będzie chciał.

MIŁOŚCIĄ

Nie ma granicy, która możesz przekroczyć. Nie da się kochać „za bardzo”, do pewnego momentu, z limitem pozytywnych uczuć. Kochaj bezwarunkowo, bezgranicznie i mądrze. Nie za coś, ale pomimo wszystko. Z tej miłości powiedz czasami głośne „nie”, ustal zasady i pilnuj ich przestrzegania, nie ustępuj dla świętego spokoju i ze zmęczenia, nie chroń dziecka przed konsekwencjami jego czynów, pozwól na upadek i niepowodzenie- nic strasznego się nie stanie, przecież będziesz obok z pakietem rodzicielskiej mądrości, wsparcia i miłości. Kochaj, mów o tym i pokazuj to swoim zachowaniem, a dziecko odwdzięczy ci się tym samym.

To jak, rozpieszczacie? Jeśli poprzez wyżej wymienione rzeczy, to macie na to pełną zgodę i błogosławieństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *