Menu Zamknij

„Paskuda”, czyli słowiańska powieść dla dzieci

Czy wiecie, kim są dziwożony? Jak wygląda Południca? Czy spotkanie z Szeptuchą należy do przyjemnych? Jakie obowiązki mają skrzaty domowe i jak udaje im się umknąć przed ludzkim wzrokiem? Nie wiecie? Zatem czas najwyższy sięgnąć po najnowszą książkę Magdaleny Sprenger pt. „Paskuda” i odbyć fascynującą podróż w czasy średniowiecza! Gwarantuję wam, że zaskoczy was i zaciekawi niejedno!

„Paskuda” to historia chłopca podrzuconego do małej słowiańskiej wioski przez dziwożony – dla nich zostanie matką to wielkie nieszczęście, dlatego wybierają dla chłopca parę opiekunów z pobliskiej wioski. Paskuda jednak nie ma lekko – jest wioskowym odmieńcem, nieco gburowatym i ponurym, szykanowanym i odpychanym przez wszystkich mieszkańców, w tym swoją przybraną matkę. Od początku zmaga się z przyklejoną mu etykietą – nawet nikt nie zwraca się do niego jego prawdziwym imieniem, wszyscy nazywają go po prostu Paskudą.

Samotność i zamknięcie chłopca próbuje pokonać skrzat domowy, Żarek – obiera sobie za cel zaprowadzenie Paskudy do grodu, gdzie będzie mieć szansę na rozpoczęcie nowego życia. To jednak niełatwe zadanie, oboje muszą opuścić oswojone już miejsce i wyruszyć w głąb nieznanej, niebezpiecznej puszczy, w której dzikie zwierzęta to najmniejszy problem… Żarek i Paskuda wyruszają jesienią – to ostatnia chwila, by dotrzeć do celu nim spadnie śnieg i nastanie zima. Ich wyprawa obfituje w spotkania, przygody i wyzwania. Czy Paskudzie uda się dotrzeć do nowego świata i rozpocząć nowe życie?

Akcja książki rozgrywa się w czasach średniowiecza, co czyni ją wyjątkową pozycją na rynku literatury dziecięcej. Magiczna, nieco mroczna atmosfera sprawia, że w trakcie lektury odczuwany jest dreszczyk emocji i podekscytowania, a niespotykane nigdzie indziej postaci przyciągają i ciekawią. Książka jest także świetnym źródłem wiedzy na temat dawnych wierzeń, legend i mitów – założę się, że nie tylko dzieciaki, ale też i dorośli będą zadziwieni, jak bogatą mamy historię i… jak mało tak naprawdę o niej wiemy! Wierzenia słowiańskie to inspiracja do powstania niejednej historii, a fakty, że autorka, Magdalena Sprenger, z wykształcenia jest archeologiem specjalizującym się we wczesny średniowieczu i wierzeniach Słowian, daje gwarancję sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

To także historia o tym, jak ważne jest, by czuć się akceptowanym, kochanym i ważnym dla drugiej osoby. O tym, że brak akceptacji i samotność to coś najgorszego, co może nas spotkać, a odnalezienie szczęścia, przyjaciół i miłości potrafi skutecznie odmienić nasz los. I o tym, że nigdy nie należy tracić nadziei.

Polecam bardzo serdecznie „Paskudę”, bo to książka niezwykła, niespotykana i mądramożecie kupić ją TUTAJ. Naprawdę warto 🙂

2 Komentarze

  1. Malgorzata

    Przeczytałam dwie poprzednie książki Magdaleny Sprenger „O skrzacie Zarku i tajemnicach Błędnej Puszczy” i „Historie Poznana” i doczekać się nie mogę kiedy będę mogła przeczytać „Paskude”!!
    Uwielbiam tę autorkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *