Menu Zamknij

Odpuść rodzicu – oceny to nie wszystko!

Tegoroczny koniec szkoły jest wyjątkowy – cieszą się z niego i ci mali, i ci duzi (którzy bardziej? Trudno stwierdzić 😉 ). Pandemia całkowicie zmieniła zasady gry i reguły nauczania, obnażyła słabe strony systemu edukacji i wszystkim dołożyła pracy. Dlatego w tym roku, jak nigdy wcześniej, warto odpuścić w kilku sprawach, wyluzować i po prostu być wdzięcznym za to, że zaczynają się wakacje i można w końcu odetchnąć.

Nie będzie zwyczajnego rozdania świadectw, nie będzie apelu, wniesienia sztandarów szkoły i przemówień. Dzieci odbiorą świadectwa zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, indywidualnie, po cichu. To były wyjątkowe miesiące – swoisty school challenge, z którym każdy radził sobie na tyle, na ile był w stanie. Niektóre dzieci nie mogły liczyć na wsparcie swoich rodziców i odpowiednie warunki do edukacji zdalnej. Niektóre bez pomocy nauczyciela miały trudności z opanowaniem materiału i wykonywaniem zadań. Są też i takie, które nie odczuły zmian i świetnie poradziły sobie w nowym systemie, a nawet odkryły w sobie nieznany dotąd potencjał i pokłady samodzielności.

Bez względu jednak na wszystko, drogi rodzicu, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

Twoje dziecko nie musi być najlepsze we wszystkim.

„Same piątki i tylko z tej matmy czwórka – no w czwartej klasie przecież jeszcze mają proste zadania, więc jak to tak? Mogło być lepiej”.
A może właśnie nie mogło? Twoje dziecko, jak każdy człowiek, ma swoje indywidualne zainteresowania i predyspozycje, nie musi być mistrzem w każdej dziedzinie. Czasami by otrzymać tę dwójkę, trójkę, na którą dorośli często kręcą nosem, uczeń musi włożyć mnóstwo energii i wysiłku. Uszanuj jego starania, doceń włożoną pracę i nie wymagaj zbyt wiele.

Jaś czy Staś z sąsiedztwa to zupełnie inna bajka

Nie porównuj swojego dziecka do jego kolegów z pracy czy z podwórka – sam też byś nie chciał, żeby szef w pracy stawiał ci ciągle za przykład Zosię czy Marysię z biurka obok. To nie jest motywujące, a może sprawić, że samoocena twojej pociechy drastycznie spadnie.

Każdemu należą się gratulacje 

Bez względu na to, czy na świadectwie są trójki, czy piątki – to było kilka naprawdę trudnych miesięcy i nowe wyzwania. Daliście radę, staraliście się, dostosowaliście się do nowych warunków, dlatego pogratuluj dziecku i samemu sobie, doceń waszą wspólną pracę

Nie oceniaj – zapytaj o satysfakcję

Zapytaj dziecko o jego odczucia – co było najtrudniejsze, co chciałoby zmienić, co mu się podobało. Z której oceny jest najbardziej dumny, a która chciałby zmienić? Pozwól dziecku samodzielnie wyciągnąć wnioski i pochwalić się, nie podrzucaj gotowych odpowiedzi. Powstrzymaj się od krytyki lub żartów – nie zawsze dzieci rozumieją je tak samo, jak my.

Świętujcie – wszyscy a to zasługują!

Bez względu na oceny i minione już trudności, bez względu na brak tradycyjnego zakończenia roku szkolnego – świętujcie! Wspólny spacer do lodziarni, ulubiony obiad, wycieczka rowerowa, uroczyste porządkowanie biurka i schowanie zeszytów (głęboko do szafki, żeby nie przeszkadzały w wakacje 😛 ). Każdy z nas potrzebuje zamknięcia minionego etapu, wyraźnego zakończenia – niech ten dzień, mimo wszystko, będzie wyjątkowy!

Macie jakieś własne spostrzeżenia? Podzielcie się nimi w komentarzach lub na profilu Aga i dzieciaki na Facebooku  Zapraszam do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *