Menu Zamknij

Nie gaśmy dziecięcego entuzjazmu! Odbudować go jest bardzo trudno

Słonce za oknami kusi i nie sposób wysiedzieć w domu bezczynnie (czynnie też trudno). Wskakuję więc na rower i jadę przed siebie, a po kilku sekundach już wiem, że była to najlepsza decyzja dzisiejszego dnia. Po godzinie zatrzymuję się w parku i siadam na ławce słońcu, chcę złapać jak najwięcej promieni, za którymi tak tęsknię.  Obok przechodzą spacerowicze, mijają mnie inni rowerzyści, dzieciaki pędzące na rolkach i hulajnogach, rodzice z maluchami za rękę. Słyszę ich rozmowy – mimo woli – słyszę i czasami… ręce opadają.  Z jaką łatwością przychodzi nam gaszenie dziecięcego entuzjazmu! Zaczynam o tym myśleć i w głowie mnożą mi się różne przykłady.  

„Tam jest woda! Woda tam jest” – woła trzylatek pokazując na jezioro.

„Daj spokój, stęchła i śmierdząca woda” – odpowiada mu tata.

„I statek!” – wykrzykuje maluch na widok łódki zacumowanej przy brzegu.

‚To ma być statek?! To jakiś złom” – mówi tatuś.

 

„Chce się wspinać, mamo, na samą górę!” mówi z wielkim uśmiechem kilkulatek na widok nowego placu zabaw.

„Daj spokój „-  mama ciągnie go za rękę w drugą stronę.

„Mamo, tylko chwilę” – prosi chłopiec.

” Za słaby jesteś, nie dasz rady. To jest dla silnych i starszych dzieci” – odpowiada mama.

 

„Tato, zobacz, narysowałam psa!” – chwali się czterolatka w przedszkolnej szatni

„To ma być pies? A gdzie ma ogon? I tylko trzy łapy?” – komentuje tata patrząc na obrazek.

 

„Babciu, zobacz jaki fajny kamyczek! Ma kształt serduszka” – woła maluch

„Puść to, zostaw! No i pięknie, całe łapy brudne. Nie bądź fleją, nie zbieraj nic z ziemi. Wyrzuć to, ale już!”

„No i rozmawialiśmy o zawodach i pani zapytała, kim chcę zostać” – relacjonuje swojej mamie dziewczynka.

„Tak? I co powiedziałaś?” – pyta mama.

” Że będę występować w filmach, będę aktorką” – mówi dumnie mała.

„Aktorką? Też coś, przecież ty nie masz znajomości żadnych, dziecko, kto ci rolę da?”

Jak zwykle nachodzi mnie autorefleksja – czy sama tak postępuję? Pewnie zdarza się, jak każdemu, choć mam nadzieję, że niezbyt często. W pośpiechu, w stresie, w sytuacji nagromadzenia obowiązków nie zawsze reagujemy tak, jak powinniśmy, jak zrobilibyśmy to innego dnia. Dziecięca radość pryska jak bańka mydlana na nasze odburknięcie, ostrą odpowiedź, ponaglenie. Gasimy ich iskrę w oczach (nie celowo, niechcący najczęściej), a im więcej takich przypadków, tym jest ona coraz bledsza. W końcu, kiedyś, przestanie być widoczna, a wtedy odbudować ten entuzjazm, tę radość z małych rzeczy jest bardzo trudno.

To straszne, z jaka łatwością przychodzi nam demotywowanie dzieci. Jak bez większych trudności udaje nam się zakopać ich marzenia i pogrzebać rosnącą w nich inicjatywę i chęć do działania.  Jak bez namysłu komentujemy i brutalnie odzieramy ze złudzeń.

A przecież nie musimy tego robić. Niech dzieciaki mają marzenia (nawet te niemożliwe) i walczą o ich spełnianie. Niech próbują, badają, dociekają i eksperymentują. Niech poznają świat swoimi oczami – nie trzeba od razu wykładać im rzeczywistości i zabierać optymizm. Jedyne czego im trzeba to wsparcie. Czasami wystarczy zwykłe potaknięcie, pochylenie się nad tym kamykiem, spojrzenie w stronę jeziora (nawet brudnego), czy pomoc we wspinaczce na drabinki.

Niech rysują kulawe psy, niebieskie słońce i czerwone banany. Niech nie boją się stawiać pytań i szukać odpowiedzi, fantazjować, robić wielkie plany i dążyć do ich realizacji. Chyba, że zależy wam na wychowaniu dzieci cichych, posłusznych, zawsze grzecznych. Biernych. Nijakich.

Dajmy sobie wszyscy trochę więcej luzu i pozwólmy na euforię z powodu drobnostek, zachwyt bez jakiejkolwiek przyczyny i uśmiech na twarzy.

Tego sobie wszyscy życzmy 🙂

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *