Menu Zamknij

Jonka, Jonek i Kleks, czyli komiksowa nauka czytania

CAM01362

Jonka, Jonek i Kleks to bohaterowie komiksów dla dzieci i młodzieży, których młodzi czytelnicy poznali po raz pierwszy w 1974 roku, czyli ponad 40 lat temu! Dwoje nastolatków i fikcyjna postać pijąca atrament, na łamach komiksów przeżywa wiele fascynujących przygód, a teraz, dzięki Wydawnictwu Egmont, pomaga też w nauce czytania.

Po raz pierwszy klasyka polskiego komiksu została przystosowana do najmłodszych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami. „Jonka, Jonek i Kleks” z serii Czytam Sobie to zwięzłą opowieść, świat fikcji i fantazji, krótkie zdania i świetne ilustracje, czyli coś, co z pewnością zachęci i pomoże w nauce czytania.

Nam, dorosłym i czytającym od lat, może się wydawać, że składanie liter w słowa i zdania to nic trudnego, ale w rzeczywistości to bardzo skomplikowany proces, który należny zaczynać od najprostszych tekstów. Ich przeczytanie będzie w zasięgu możliwości dziecka, nie będzie przerażać go wielość słów i stron, co pozwoli na osiągnięcie sukcesu i wzmocni jego wiarę we własne możliwości. Atutem komiksu jest z pewnością duża czcionka, krótkie zdania i wybór prostych, zrozumiałych dla najmłodszych wyrazów. Na  górze stron znajdują się ramki ze słowami podzielonymi na głoski, które można wykorzystać do pierwszych ćwiczeń składania całych wyrazów. Na końcu książeczki są naklejki, a także dyplom sukcesu – po przeczytaniu można wręczyć je dziecku w nagrodę i pochwalić 🙂

CAM01364

Książeczkę można wykorzystać też do rozwijania wyobraźni dziecka i zachęcić np. do wymyślania własnych przygód Kleksa, rysowania ich i samodzielnego podpisywania. „Jonka, Jonek i Kleks” to także sposób na przedstawienie współczesnym dzieciakom kultowych postaci i komiksów, które czytali ich rodzice. Kto wie, może zachęceni lekturą swojej pierwszej opowieści obrazkowej sięgną w przyszłości po kolejne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *