Menu Zamknij

Gdy sił nam brak, a energia wyczerpana – oto 10 zabaw na leniwe popołudnia

Zdarzają się dni, gdy dorośli nie mają siły na nic – najchętniej leżeliby na kanapie i ani ręką, ani nogą nie ruszyli. Niestety, słodkie leniuchowanie nie jest dla tych, którzy mają dzieciaki żądne zabaw, działań i atrakcji. Można ratować się bajkami w telewizji lub pozwoleniem na łupanie w gry na konsoli, ale czy to najlepsze wyjście? Jeśli wolicie coś bardziej pedagogicznego i mniej zjadającego mózgi dzieciaków, mam dla was 10 zabaw na leniwe popołudnia, w które można się bawić nie opuszczając wygodnej kanapy 🙂

Ciastolina

Ugniatajcie, wałkujcie, twórzcie różne kształty, postaci i budowle. Dobra zabawa i świetne ćwiczenie sprawności małych dłoni!

Przesypywanki

Przesypywanie ziarenek, pestek, nasion potrafi być hipnotyzujące i wciągnąć dzieciaki na długi czas. Dajcie im różnej wielkości pojemniki, łyżeczki, miarki i odpowiedni materiał do zabawy. Wprawdzie po jej zakończeniu trzeba będzie trochę posprzątać, ale nie ma nic za darmo 😉

Kolorowanki, rysowanki i książeczki z zadaniami

Kredki, kartki, ewentualnie obrazek do kolorowania i gotowe.  To propozycja nie dla każdego dziecka, ale u wielu się sprawdza. Przedszkolaki chętnie sięgną po książeczki z naklejkami i zadaniami do rozwiązywania – nalepianie jest dla nich bardzo atrakcyjnym zajęciem!

Puzzle i układanki

Nie da się ich układać w biegu czy skacząc, wymuszają spokojne siedzenie i chwilę skupienia. Poza tym rozwijają zdolność koncentracji, spostrzegawczość, pamięć wzrokową, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną i organizacje pola percepcyjnego. Im starsze dziecko, tym więcej elementów – byle nie za dużo, bo może to zniechęcić. Można też pociąć np. stare pocztówki lub obrazki z kalendarza i poprosić o ułożenie i przyklejenie ich na kartce.

Tajna baza

Koce, poduchy i trochę wyobraźni – oto tajna baza, w której można się schować, czytać książki, rysować, wcinać przekąskę, dzielić tajemnicami lub planować przejęcie dowodzenia nad całym światem 🙂 ewentualnie można udawać, że poza bazą jest bardzo niebezpiecznie i lepiej zostać w środku 😛

Planszówki

Trzeba się będzie powyginać trochę myślowo i poświęcić uwagę naszym działaniom, ale za to można siedzieć, nogi wyciągnąć i wygodnie się oprzeć. Warto grać w gry planszowe z dzieciakami jak najczęściej – rozwijają inteligencję dziecka,  myślenie strategiczne, planowanie i przewidywanie, uczą przestrzegania zasad, cierpliwości, godzenie się z przegraną, a także sprzyjają zacieśnieniu więzi rodzinnym i budowaniu relacji.

Znajdź coś…

Rodzic daje dzieciakom zadania do wykonania – znajdź coś żółtego, okrągłego, małego, kwadratowego, miękkiego…. Sam nie rusza się z miejsca i może odpoczywać, a maluch jest zaangażowany w poszukiwania – dobra zabawa na naprawdę krańcowe zmęczenie.

Salon piękności

Droga mamo, połóż się wygodnie i oddaj w ręce małej kosmetyczki i fryzjerki. Po jej zabiegach raczej nie planuj wyjść z domu i upewnij się, że chodzi wyłącznie o czesanie, a nie podcinanie końcówek 😉

Rodzeństwo ma talent

Zostań jurorem i oceniaj występy swoich pociech z wygodnej kanapy! Zrób konkurs na piosenkę, rysunek, taniec, dziwne miny. Dzieciaki z pewnością chętnie się zaprezentują i będą mieć radochę ze wspólnej zabawy.

Domowe kino

Kino to wspaniała sprawa i nie namawiam do całkowitego rezygnowania z oglądania filmów czy bajek – chodzi jedynie o to, by wybierać je świadomie i nie pozwalać na bezmyślne wlepienie się w telewizor przez pół dnia. Zróbcie sobie domowe kino, przytulcie na kanapie i urządźcie popołudniowy seans. Wspólnie, razem, rodzinnie 🙂 Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *