Menu Zamknij

Dawno, dawno temu, we wczesnym średniowieczu… czyli „Historia Poznana”

Zapraszam was serdecznie do średniowiecznego świata, który pełen jest tajemnic, czarów i nieprawdopodobnych przygód. Świata, w którym ludzie wierzą w moc zaklęć, uroków i ogromny wpływ bogów. W którym wyraźnie czuje się obecność  duchów, nie zawsze człowiekowi życzliwych i przyjaznych. I wcale nie trzeba szukać go gdzieś daleko – mówimy o naszym kraju! O Polsce z czasów średniowiecza, którą poznajemy za sprawą chłopca o imieniu Poznan z książki Magdaleny Sprenger.

Dwunastoletniego Poznan żyje w czasach średniowiecza, jeszcze przed chrztem Polski, gdy słowiańskim grodem włada książę Mieszko. Chłopiec postanawia walczyć z Wrzaskunem – stworem, który nawiedza okoliczne gospodarstwa i zabija zwierzęta. Wraz z przyjaciółmi – Przybojem, Żywią oraz Damroką, wyruszają  do puszczy w celu zgładzenia stwora. Kiedy chłopiec pokonuje Wrzaskuna i zostaje bohaterem, jego życie zmienia się i nieco komplikuje… Co oznaczał znak, który w noc dziadów złożyła na czole Poznana Stara Ruta? Czy chłopak stanie się częścią drużyny księcia Mieszka? Czy jego los się odwróci i zacznie mu w końcu sprzyjać?

Książek z kategorii ‚literatura dla dzieci i młodzieży’ znaleźć można tysiące. Niewiele jest jednak pozycji, które zostały stworzone nie tylko dla dzieci, ale też przy ich współpracy! Taką niezwykłą książką jest właśnie „Historia Poznana”, która powstała w ramach projektu edukacyjnego „Wypisz, wymaluj”, prowadzonego przez rezerwat archeologiczny Genius loci na poznańskim Ostrowie Tumskim.  Ilustracje do książki wykonały dzieci biorące udział w projekcie. Napisały także kilka opowiadań osadzonych w dawnych czasach, które znajdują się na końcu opowieści. Chyba nie ma lepszego sposobu na promocję czytelnictwa niż takie właśnie działania – kreatywne, dające dzieciakom swobodę tworzenia i pozwalające na odczuwanie radości ze swojego dzieła.

„Historia Poznana” ma w sobie coś dzięki czemu wyróżnia się na tle innych pozycji – niezwykłego bohatera żyjącego w wyjątkowych czasach. To nie tylko fantastyczna lektura dla dzieciaków, ale także okazja do poznania pradawnych tradycji i wierzeń, naszej historii. Urzekły mnie pradawne imiona, wiele tez dowiedziałam się o naszej polskiej kulturze i wierzeniach – naprawdę nie potrzeba nam zombie, wampirów i innych stworów, własnych mamy pod dostatkiem! 😉

Jeśli spodoba się wam „Historia Poznana”, możecie pomóc w wydaniu kolejnej książki Magdaleny Sprenger – „Paskuda” to historia pełna niesamowitych zdarzeń składających się na wartką akcję, którą jednak plączą i skutecznie gmatwają postaci ze świata słowiańskich wierzeń. Paskuda, chłopiec urodzony przez jedną z  dziwożon, zostaje porzucony w pobliskiej osadzie. ludzie jednak nie potrafią go zaakceptować – na szczęście słowiański świat to miejsce nie tylko dla nich. Pod podłogą jednej z chat mieszka opiekuńczy duch – Żarek, który namawia chłopca na opuszczenie wioski i szukania szczęścia w grodzie. Jak zakończy się wyprawa i czy tam, w szerokim świecie, będzie chłopcu lepiej?  Więcej szczegółów i okazja do wsparcia projektu TUTAJ.

A już 23 czerwca, w sobotę, możecie spędzić dzień z książką „Historia Poznana” w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci – w programie spotkanie z autorką książki Magdaleną Sprenger i wspólne czytanie (każdy, kto włączy się w głośne czytanie otrzyma egzemplarz książki). Dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych strojów i rekwizytów, które pozwolą wcielić się w postaci z książki i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *