Menu Zamknij

Czytanki dorosłych – „Srebrna zatoka” Jojo Moyes

Jojo Moyes to jedna z najpopularniejszych autorek współczesnych książek obyczajowych. Jej kolejne powieści z miejsca stają się bestsellerami, źródłem inspiracji dla twórców filmowych i okazją dla milionów czytelników na to, by na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść w zupełnie inny świat.

„Srebrna zatoka” nie jest najnowszą powieścią pisarki – po raz pierwszy została wydana w 2007 roku. Akcja książki przenosi nad do malowniczej Australii i małego hotelu nad tytułową Srebrną Zatoką. Pensjonat od lat prowadzi 76- letnia obecnie Kathleen, która w młodości stała się sławna dzięki złowieniu wielkiego żarłacza. Kobieta mieszka wraz ze swoją siostrzenicą, Lisą, i jej 11- letnią córką Hannah. Lisa skrywa w sobie tajemnicę, a mała australijska miejscowość stał się jej azylem, miejscem w którym może ukryć się przed światem.

Spokój kobiet przerywa pojawienie się Mike’a – finansista z londyńskiego City przybywa do Zatoki po to, by przygotować analizę pod wielką inwestycję, budowę luksusowego pensjonatu. Niespodziewanie dla samego siebie wpada w nieznany dotąd świat, a pomiędzy nim a Lisą rodzi się wielkie uczucie.

Powieść pisana jest z perspektywy różnych bohaterów, dzięki czemu możemy lepiej poznać ich myśli i emocje. Jak zwykle w powieściach Moyes, nie brakuje tajemnic, zwrotów akcji i pełnych wzruszeń momentów. Powieść jest także okazją do poznania wielu informacji na temat życia delfinów, humbaków i wielorybów, a także zwiększenia świadomości na temat zagrożeń morskich zwierząt i konieczności ich ochrony. Bardzo to doceniam i lubię, gdy książka, poza pozytywnymi emocjami czytelniczymi, daje też coś więcej, jest okazją na zdobycie nowych informacji.

Co do samej fabuły, to nie mam większych zastrzeżeń – powieść była przyjemną i wciągającą lekturą, idealną na wolne popołudnia albo na drogę autobusem do pracy – choć, niektóre wątki i zachowania głównych bohaterów były nieco niejasne i całość można by zamknąć w mniej niż 500 stronach. Myślę jednak, że dla wielbicieli tego typu powieści „Srebrna zatoka” będzie doskonałym wyborem i nie zawiodą się sięgając po nią.

Jeśli czytaliście książkę, macie inne zdanie lub chcecie polecić interesującą powieść, zapraszam do pisania komentarzy pod tym wpisem lub na Facebooku, na profilu Aga i dzieciaki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *