Menu Zamknij

Czytanie w codziennym planie, czyli 8 powodów dla których po książkę sięgać warto

Kochane wakacje! Urlop, luz, blues i wreszcie czas na chwilę relaksu, spędzenie czasu z bliskimi, dziećmi, partnerem, spotkania w rodzinno-przyjacielskim gronie, a może i nawet nadrobienie zaległości czytelniczych- wszak podczas podróży pociągiem lub kąpieli słonecznych czas trzeba jakoś zagospodarować.

Z czytaniem wśród Polaków jest, najprościej mówiąc, słabo- większość naszych rodaków książki zna, oczywiście, ale tylko z widzenia. Według badania Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2014 roku jedynie 11% badanych przeczytało w roku 7 książek lub więcej. To i tak więcej niż w latach poprzednich, więc jest nadzieja (lub optymizm, jak kto woli), że małymi krokami, z roku na rok, będziemy poprawiać statystyki i w końcu zamiast powodu do wstydu, jako społeczeństwo, dostaniemy powód do dumy i radości.

Z czytaniem dzieciakom nie jest najgorzej, bo  86% respondentów w wieku 15-19 lat twierdzi, że  rodzice  czytali  im  książki w dzieciństwie.  Z moich przedszkolnych rozmów z maluchami i obserwacji wiem też, że książki są w ich domach obecne, rodzice kupują różne lektury i czytają raczej regularnie przed snem bajki. Na pytanie, czy rodzice czytają coś dla siebie i własnej przyjemności najczęściej pojawiała się odpowiedź „nie wiem” albo „nie widziałem”. A szkoda, bo przykład dorosłego jest równie ważny, jeśli nawet nie ważniejszy, od głośnego czytania dziecku. Jeżeli chcemy wychować małego czytelnika powinniśmy sami stanowić wzór do naśladowania, propagować czytelnictwo i jego wartość dając własny przykład, zabierając dzieci do księgarni, biblioteki i zachęcając do samodzielnego czytania, gdy nabędą już tę umiejętność.

A czytać warto, trzeba i należy i jest ku temu kilka całkiem dobrych powodów. Poniżej podaję ich 8, ale lista mogłaby byż znacznie dłuższa (tylko wtedy kto by chciał to przeczytać 😉 )

1. Czytanie wzbogaca słownictwo

Książki to słowa, im więcej ich przeczytamy, tym więcej zostanie w naszej głowie i prywatnym słowniku.  Książki uczą poprawności wypowiadania się, dają swobodę wymowy, pomagają w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Prosta sprawa, dużo czytania=bogate słownictwo=łatwość mówienia.

2. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie

Wszystko może być w książce opisane z najdrobniejszymi szczegółami, ale obraz musi powstać w naszej głowie i zapewne u każdego- mimo tych samych danych- będzie on wyglądać nieco inaczej.  Od wyglądu domów, ulic, postaci, po uczucia głównych bohaterów- wszystko widzimy w naszej głowie. Czytając zastanawiamy się też nad możliwymi zakończeniami historii, analizujemy, fantazjujemy, rozważamy różne rozwiązania, a nasz mózg pracuje jak szalony- i dobrze! 🙂

3. Czytanie rozwija emocjonalnie

Czytając mamy możliwość poznania różnych stanów emocjonalnych, uczuć i osobistych doświadczeń bohatera książki, niejako przeżyć jego przygody, „wejść’ w świat fantazji i na własnej, czytelniczej skórze przekonać się jak to jest znaleźć się w danej sytuacji.  Błędy popełnione przez bohaterów książki, ich dobre lub złe decyzje to dla nas lekcja, pokazanie „co może się wydarzyć jeśli…” i okazja do przemyśleń.

4. Czytanie doskonali pamięć i koncentrację

Aby w pełni „wejść” w książkowy świat  i zrozumieć co czytamy musimy skupić się na tekście i skoncentrować, odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając pobudzamy wyobraźnię, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć- badania pokazują, że czytelnicy mają dużo lepszą niż np. miłośnicy seriali.

5. Czytanie daje wiedzę i poszerza horyzonty

Każda książka coś nam daje- a to nowe słówko, a to obraz pracy antropologa, policjanta lub hodowcy koni, albo pozwala na zwiedzanie jakiegoś skrawka świata bez konieczności ruszania się z fotela.  Czytając zdobywamy nowe informacje, dowiadujemy się o istnieniu ciekawych miejsc, zawodów, hobby, poszerzamy swoją wiedzę na temat historii i geografii świata. Książki to bezcenne źródła informacji.

6. Czytanie odciąga od telewizora, komputera i telefonu

Dodałam ten punkt, bo takie mamy czasy- komputery, tablety i komórki są na wyciągnięcie ręki praktycznie od urodzenia. Za dużo, za szybko i zbyt łatwo pozwalamy dzieciakom na klikanie, oglądanie filmików i zabawę z różnymi aplikacjami- do mniej więcej siódmego roku życia powinno to być maksymalnie 20 minut dziennie! Ale nie każdego osobno, łącznie wszystkiego- to tyle, ile dawniej trwała dobranocka, jednak wiedzieli, co robią 😉 Książki nie mają takich ograniczeń, a czytając nie da się jednocześnie karmić komórkowego kotka lub przeglądać nowości na you tubie. Na całe szczęście i dla dobra dzieciaków.

7. Czytanie dziecku pozwala na budowanie więzi z rodzicem

Czytając na głos swojemu dziecku budujesz z nim więź emocjonalną i tworzysz dobre relacje, zaspokajasz potrzebę miłości, uwagi i akceptacji. Poza tym czytana książka może być okazją do wspólnej rozmowy, omówienia sytuacji trudnych lub wprowadzenia do czekających waszą rodzinę zmian.

8. Czytanie jest przyjemne!

To znakomity sposób na oderwanie się od problemów, poprawę humoru i…. przygotowanie się do snu. Badania pokazały, że kilkunastominutowe czytanie redukuje poziom stresu i znacznie ułatwia zasypianie. Poza tym dobra książka, taka, która wciąga, daje nam emocje, możliwość zobaczenia innego świata i przeżycia przygody to coś bezcennego! Nawet nie wiem, jak to opisać, bo dla mnie to dość oczywiste- czytanie to przyjemność, koniec i kropka!

Przekonani? Mam nadzieje, że nie trzeba nikogo specjalnie namawiać 🙂 Czytajcie swoim dzieciakom i czytajcie sami dla siebie i swojej przyjemności. Bądźcie w tych 86% czytających rodziców, a nawet- a co tam zaszalejmy!- w tych 11% stałych, aktywnych czytelników. Propagujcie modę na czytanie- niech dzieciaki mają z kogo brać przykład. Zatem- nie tylko w wakacje i latem- książki w dłoń i do czytania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *