Menu Zamknij

Czytam sobie o Polsce, czyli nowa seria książeczek od EGMONT

Polska jest niepodległa już od 100 lat – z okazji tej znaczącej rocznicy wiele się dzieje, także i w czytelniczym świecie. Wydawnictwo EGMONT przygotowało dla najmłodszych książki z serii „Czytam sobie z kotylionem”, które jak zawsze, zaszczepiają w dzieciach czytelniczego bakcyla i pomagają w ćwiczeni umiejętności czytania, a przy okazji przybliża im tematy związane z niepodległością i patriotyzmem.

Książeczki z najnowszej serii opisują prawdziwe wydarzenia i przedstawiają ludzi, którzy w ciągu 100 lat niepodległej Polski byli dla jej rozwoju niezwykle ważni. Wśród bohaterów są zarówno ci dobrze wszystkim znani, jak np.  marszałek Piłsudski,  a także mniej słynny– jak bracia Jabłkowscy, Mieczysław Bekker Bekker, czy Julian Ochorowicz. Postaci te to pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – a każdy z nich uczestniczył w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa. Do współpracy przy serii zaproszono osoby związane z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów.

Bohaterką opowieści „Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach” jest Marylka. W jej szkole pani nauczycielka postanawia zorganizować Dzień Kogo Chcemy. Pomysłów jest kilka, jednak tego właściwego wciąż brakuje. Na szczęście z pomocą mamy dziewczynka opracuje plan, który nie tylko spodoba się wszystkim w klasie, ale też pokaże, jaki wpływ miał nasz rodak na rozwój telefonów, a tym samym – jak bardzo nasze współczesne życie zależne jest od przeszłych dokonań.

Książeczka w przystępny i jasny sposób opowiada o historii naszego kraju i podaje dzieciom interesujące informacje, które mogą zachęcić je do dalszych pytań i poszukiwań na temat naszego kraju i istotnych dla niego postaci. I chyba właśnie o to chodzi – inspirować i zaciekawiać, ale bez wielkiego patosu i wlewania zbyt wielu wiadomości na raz.

Autorem „Nie było telefonów?” jest Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego „Bednarska”. Ilustracje, wykonane przez Iwonę Kazię Kalitan- Młodkowską, są czarno – białe, dzięki czemu lekturze nadano więcej powagi, a mali czytelnicy mogą poczuć się bardziej dorośli (w końcu w książkach ich rodziców nie ma kolorowych obrazków). Podobnie jak w innych seriach „Czytam sobie”, książeczki napisane są dużą czcionką ułatwiającą czytanie, a trudniejsze słowa, oznaczone gwiazdką, są wyjaśnione w słowniczku na końcu książki. Na czytelników czekają też naklejkowe nagrody – tym razem w formie biało- czerwonych kotylionów.

Jeśli się Wam podobał ten wpis, zostawcie komentarz i polubcie profil bloga na Facebooku 🙂 Będzie mi też bardzo miło, jeśli udostępnicie wpis i polecicie mnie innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *