Menu Zamknij

Czym skorupka za młodu… czyli czytajmy i przykład dzieciakom dajmy!

IMG_2201

Raport czytelnictwa za rok 2015 jest druzgocący i odziera z wszelkich złudzeń – jedynie 37% Polaków w ubiegłym roku sięgnęło po książkę. Tylko 37%, najgorzej od początków badań, czyli od 1992! W porównaniu np. z Czechami, gdzie do lektury co najmniej jednej pozycji przyznało się 80% obywateli… dobra, to tak żałosne, że nawet porównywać szkoda.

Wielkim bestsellerem okazało się „50 twarzy Grey’a” – nie oceniam, żyję nadzieją, że po tej książce rozochoceni (to chyba najbardziej akuratne słowo) czytelnicy sięgnęli po inne pozycje. Ze statystyk wynika, że Polacy kochają też kryminały – czwarta część szwedzkiego „Millennium”,  „Dziewczyna z pociągu” oraz książki Katarzyny Bondy w 2015 sprzedawały się niczym świeże wyroby piekarnicze 😉

dziecko które czytaNie wiem, czy wiecie, ale w tym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji stawia m.in. na promocję czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Idea wielce słuszna, którą popieram całym sercem, ale prawda jest tez taka, że dzieciaki prędzej zrobią tak, jak my robimy, niż jak im powiemy. Innymi słowy, jeśli chcemy mieć czytające dzieciaki i młodzież musimy stać się czytającymi dorosłymi. Czytając dziecku i przy dziecku damy im dobry przykład i przeprowadzimy najlepszą z możliwych kampanii promocyjnych, która może sprawić, że za kilka lat statystyki pokażą, że 37% Polaków książki NIE przeczytało. Pozostałe 63% dało radę 🙂

 

Najczęstsze wymówki dorosłych- dlaczego nie czytają?
nie mam czasu
A na serial i facebooka masz? Czas można znaleźć, ale trzeba chcieć

nie stać mnie na książki
Jedno słowo- biblioteka!

u mnie w domu się nie czytało
Jesteś dorosły, nie mieszkasz już z rodzicami, czas na zmianę.

książki to nuda
Skąd wiesz, skoro nie czytasz?

Wiem, że nie jest łatwo i czasami obowiązki, praca, życie rodzinne i różne wydarzenia zabierają czas i energię potrzebną na lekturę (2 strony książki potrafią uśpić skuteczniej niż farmaceutyki lub narkoza), ale częściej jednak nieczytanie jest naszym świadomym wyborem. Wolimy obejrzeć serial, talent show lub odmóżdżający teleturniej. Spędzamy godziny włócząc się po centrach handlowych, przeglądamy facebooka, oglądamy filmiki na you tubie.

Rodzice nie czytają dziecku bo…. Właściwie to dlaczego mu nie czytają?

Najczęstsze wymówki rodziców- dlaczego nie czytacie dziecku?
Jest za małe
Błąd! Nawet małym dzieciom można (i trzeba!) czytać.

Nie słucha, wierci się
Wszystkiego trzeba się nauczyć, nawet słuchania z uwagą. 
A wiercenie nie oznacza, że dziecko nie słucha - 
zapytaj, będziesz zaskoczony, ile pamięta z przeczytanej historii.

Nie lubi książek
Skąd wiesz, skoro mu nie czytasz? 
Każde dziecko lubi ciekawe historie, pełne przygód, zaskakujących 
wydarzeń albo magii. Nie książka jest najważniejsza, a historia, 
którą przekazuje czytający rodzic i wspólnie spędzane chwile.

Nie wiem, co mu czytać
Zapytaj o radę w księgarni, bibliotece lub pośród znajomych 
rodziców. Możesz też poszukać polecanych pozycji w internecie.

To nie muszą być godziny spędzane codziennie nad książką. 20 minut dziennie, przed snem. 20 minut zatrzymania się, spokoju i wspólnych chwil. 20 minut inwestycji w inteligencję, wrażliwość, wyobraźnię i kreatywność dziecka. 20 minut, podczas których przenieść się można w zupełnie inny świat i przeżyć niesamowite przygody.

Tylko tyle i aż tyle. Może jednak warto znaleźć tę chwilę w naszym napiętym grafiku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *