Menu Zamknij

Baaaardzo głodna gąsienica, co w motyla się zmieniła :)

Zazielenił się świat dookoła, robi się cieplej, w ogródkach pojawia się coraz więcej kwiatów, a w przedszkolu rozmawiamy o motylach. Ale skąd w ogóle biorą się motyle i czy od „dzieciństwa” są tak bajecznie kolorowe? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z książką E. Carle’a „Bardzo głodna gąsienica”.

Cała historia zaczyna się od małego jajeczka na liściu. To właśnie z niego powstaje gąsienica, która jest straszliwym głodomorem i ciągle chce jeść. Przez cały tydzień pałaszuje stając się coraz większa i tłuściejsza, aż w końcu zamyka się w kokonie i przeobraża w pięknego motyla.

Tak w skrócie wygląda cykl rozwojowy motyli i właśnie o tym jest książeczka Erica Carle, która stała się hitem w wielu krajach. I nic dziwnego, bo w prosty i zabawny sposób przybliża dzieciakom świat przyrody, bez zbędnych dla nich szczegółów naukowych i skomplikowanych faktów. Książeczka jest też dobrym pomysłem na naukę liczenia (ile owoców zjadła gąsienica?) i utrwalenie przemienności i kolejności dni tygodnia. Można czytać ją maluszkom, albo  wykorzystać jako inspirację do pracy z nieco starszymi dziećmi.

Opowieść o gąsienicy wykorzystałam niedawno podczas zajęć z moimi przedszkolakami – była wstępem do rozmowy, zajęć plastycznych i zabawy teatralnej. Dzieciaki oprócz słuchania książeczki i rozmowy na jej temat zobaczyły przedstawienie na jej podstawie, a potem same wcielały się w postać głodnej gąsienicy! Było to bardzo ciekawym i zabawnym doświadczeniem, któremu towarzyszyło mnóstwo śmiechu – właśnie tak powinna wyglądać nauka dla najmłodszych 😉

„Bardzo głodna gąsienica” stała się też inspiracją do wykonania naszych własnych motyli. Lubimy kombinować, więc zamiast zwykłych pędzli do malowania użyliśmy patyczków kosmetycznych. Nasze wiosenne motyle, bajecznie kolorowe i unikatowe, zdobią teraz  galerię przedszkolną i głośno oznajmiają nadejście wiosny 🙂

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *