Menu Zamknij

9 rzeczy, które trzeba zrobić z dzieciakami jesienią

 

rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks
rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks

Gorące lato pożegnało się z nami na rok, swoje władanie nad pogodą obejmuje teraz Pani Jesień. Mówi się o niej, że chłodna, że mokra, że pluchę niesie i wiatrzysko, ale nie trzeba się przed nią chować i zamykać w domu! Jest kilka całkiem przyjemnych rzeczy, które można zrobić z dzieciakami właśnie teraz, gdy wiatr wieje, liście spadają z drzew, a z nieba lecą krople deszczu. To co, gotowi na aktywną jesień? 😉

1. Bitwa na liście

Super sprawa – znajdźcie tylko miejsce, w którym złoto-brązowych liści pod dostatkiem i urządźcie sobie liściową bitwę. Dzieciaki uwielbiają takie zabawy, a i wam przypomni się co nieco z dawnych lat i poprawi się humor (żegnaj jesienna chandro!). Tylko uważajcie na jeże zakopane w kupkach liści! 🙂

2. Zbieranie skarbów jesieni

Bo bez tego jesieni po prostu nie ma! Kasztany, żołędzie, liście, orzechy – trzeba się trochę poschylać i poćwiczyć skłony. A potem można segregować, przeliczać, używać w zabawie i do rożnych prac plastycznych, zrobić jesienne ozdoby… Możliwości jest naprawdę wiele!

3. Ludziki z kasztanów i żołędzi

Jak już nazbieracie trochę tych jesiennych skarbów, to warto coś fajnego z nimi zrobić, a tradycyjne ludziki z kasztanów i żołędzi nigdy nie będą passe! Uruchomcie swoją kreatywność i dajcie się ponieść fantazji – zróbcie zwierzaki, dziwne stworki, dinozaury albo pojazdy.

4. Bukiety z liści

Będzie pięknie wyglądał w małym wazoniku albo w formie wyklejanki. Jesienne liście mają fantastyczne kolory – zatrzymajcie się na chwilę, pokażcie je dzieciakom i razem zadumajcie się na pięknem przyrody. Złote, czerwone, pomarańczowe, brązowe – jesienne liście są cudne!

5. Spacer po kałużach

Kalosze na nogi, peleryna na plecy, parasol w dłoń i w drogę! Nawet jeśli trochę kropi, nawet jeśli z nieba mży, warto wybrać się na spacer po kałużach (albo na skoki przez kałuże). Raz – to świetna zabawa i ogromna frajda dla dzieciaków, a dwa – spacerując w różnych warunkach atmosferycznych wzmacniamy odporność dzieci! Tak, tak – to nawet zalecane, by wychodzić w czasie chłodu i mrozu na dwór!

6. Jesienne porządki

Jak najbardziej można włączyć w nie dzieciaki! Nie mówię o myciu okien i szorowaniu drucianą szczotą podłogi na kolanach, ale segregowanie zabawek i porządki w szafach nie będą zbyt wycieńczające nawet dla trzy i czterolatka. Oczywiście, mama lub tata powinni im towarzyszyć w tym zadaniu, ale nie przeszkadzać i nie wyręczać malucha. Wiecie, czym skorupka za młodu… 😉

rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks
rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks

7. Domowy teatrzyk

Może być kukiełkowy, może być teatrzyk cieni, a jeśli macie chęć i zdolności, może być nawet monodram przygotowany dla waszej pociechy 😉 Taki domowy teatrzyk to świetna alternatywa dla telewizora, tabletu albo konsoli.  Przygotujcie przedstawienia dla dziecka i wspólnie z nim, stańcie się widzami w jego teatrze – to będą jedne z najmilszych wspomnień, gwarantuję!

8. Desery dyniowe /marchewkowe

Dynia bez wątpienia jest królową jesieni, więc gdy na straganach i w sklepach  jej pełno, nie można przejść obok obojętnie! Marchewka także zaprasza się do wspólnego gotowania i pieczenia. Dla dzieciaków najbardziej atrakcyjne będą oczywiście desery – ciasto dyniowe lub marchewkowe, muffinki lub budynie z pewnością im zasmakują, a przy okazji przemycicie cenne witaminy i składniki odżywcze. Wspólne gotowanie będzie też okazją do spędzenia czasu razem, całą rodziną. To jak, co upichcicie?

9. Czytanie książek

Po spacerze, zbieraniu kasztanów i wspólnym gotowaniu, albo gdy na dworze pogoda wybitnie niesprzyjająca, przyda się chwila relaksu na kanapie. Warto wtedy sięgnąć po interesującą książkę i wraz z dzieckiem udać się na niesamowitą przygodę. Dlaczego? O tym przeczytacie tutaj 🙂

Kto podejmuje jesienne wyzwanie i zrealizuje wszystkie punkty? Powodzenia i miłej zabawy!

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *