Menu Zamknij

8 zabaw matematycznych – proste, ale niezwykle skuteczne!

Matematyka to zupełnie nie moja bajka. Od świata cyfr wolę zdecydowanie świat liter, a zamiast liczenia pisanie i czytanie, ale nie zmienia to faktu, że codzienność pełna jest matematyki i bez niej ani rusz! Nie chodzi tutaj tylko o tabliczkę mnożenia, ułamki i procenty, ale o segregowanie, rytmiczność, logiczne myślenie, przewidywanie następstw… Dlatego tak ważne jest, by nie zaniedbywać edukacji matematycznej dzieciaków – okazuje się, że na etapie przedszkola to całkiem łatwe i przyjemne 😉 Będziecie zdziwieni, jak niewiele trzeba i wcale nie musicie być umysłami ścisłymi – niestety, nie ma już wymówek, do zabaw matematycznych start!

Kolor do koloru

Potrzebny będzie kolorowy makaron (np. zabarwiony krepą), koraliki lub klocki w czterech (lub więcej) różnych barwach. Wymieszane kładziemy przed dzieckiem i prosimy o to, by podzielił elementy wg koloru, np. do czterech pojemników w odpowiadających  barwach. Dzieci uczą się tutaj segregowania wg podanej kategorii. Następnie możemy policzyć elementy w danym kolorze, porównać ich liczbę, ustalić, gdzie jest najwięcej, gdzie najmniej, a gdzie tyle samo.

Jesienny bałagan

Zabawa bardzo podobna do powyższej i świetnie nadająca się do wprowadzenia pojęć takich jak zbiór i podzbiory. Wybierzmy się z dziećmi na zbieranie skarbów jesieni i przeprowadźmy zajęcia w parku lub jeśli nie mamy takiej możliwości, przynieśmy kosz z zebranymi wcześniej skarbami. Liście, kasztany, żołędzie, orzechy – to nasz duży zbiór skarbów jesieni, który będziemy dzielić na podzbiory – podzbiór kasztanów, podzbiór liści…. Następnie liczymy elementy w danym podzbiorze, porównujemy ich liczebność, ustalamy największy i najmniejszy.

Mały miś – duży miś

Dziecko otrzymuje obrazki misia (lub inne dowolne) w trzech wielkościach, Jego zadaniem jest ułożenie od najmniejszego do największego, następnie odwrotnie. Dziecko uczy się tutaj porównywania wielkości, stopniuje przymiotniki określające wielkość, dostrzega różnice.

Po kolei

Dziecko otrzymuje serie obrazków, które układa zgodnie z pewną kolejnością, następstwem. Np. niemowlę- dziecko- nastolatek – dorosły (wiek), mrówka – kot – tygrys – słoń (wielkość),  ranek – południe – popołudnie – wieczór (czas), sadzonka – duże drzewo – drewno – stół (etapy, następstwa). W zabawie tej dzieci dostrzegają następstwa, zależności, kolejność, rozwijają logiczne myślenie.

Rytmy

Zabawa polega na ułożenie przez dziecko sekwencji rytmicznych wg podanego schematu. Rytmy mogą wyglądać różnie np, jabłko – gruszka – jabłko – gruszka… lub patyk – kamień – patyk -kamień… lub czerwony – niebieski – zielony – czerwony – niebieski – zielony… Świetnym ćwiczeniem będzie np. nawlekanie koralików w określonym porządku. Dzięki temu dzieci uczą się dostrzegania pewnych schematów, rytmicznych regularności, wychwytywania powtarzających się sekwencji i kontynuowania ich.

Podwieczorek dla zabawek

Zapraszamy lalki i misie na podwieczorek! Mamy dla nich ciasteczka – poproś dziecko, by podzieliło je tak, żeby każda zabawka miała tyle samo. Jak to zrobić? Pozwól dziecku na wymyślenie sposobu, a następnie policzcie, czy wszystko się zgadza. Zabawa uczy logicznego myślenia, przeliczania, dzielenia na równe części.

Geometryczni detektywi

Koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt – czy dostrzegacie je dookoła siebie? Pobawcie się z dziećmi w geometrycznych detektywów i w domu, na zakupach, w autobusie lub na spacerze szukajcie dookoła figur! Możecie zapisywać swoje odkrycia lub na przygotowanej wcześniej tabelce zaznaczać, jakich figur znaleźliście najwięcej – to dodatkowo świetne ćwiczenie z liczenia i porównywania liczebności 😉

Rysuję cyferki

Na talerz wysypcie kaszę, ryż albo piasek. Następnie rysujcie palcem cyferki – nie tylko utrwalicie w ten sposób ich wygląd, ale też fantastycznie stymulujecie zmysły! 🙂

I co, wcale nie są skomplikowane te zabawy, prawda?

Jeśli się Wam podobał ten wpis, zostawcie komentarz, „lajka”, polubcie profil bloga na Facebooku 🙂 Będzie mi też bardzo miło, jeśli udostępnicie wpis i polecicie mnie innym.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *