Menu Zamknij

9 rzeczy, które trzeba zrobić z dzieciakami wiosną

rys. Ilustratiks- Karolina Czerwińska

Zimą obowiązkowo jeździmy na sankach i lepimy bałwana, jesienią zbieramy liście i robimy ludziki z kasztanów, latem kąpiemy się w basenie i opalamy, a wiosną… wiosną wracamy do życia! Każda pora roku rządzi się swoimi własnymi prawami i każda pozwala nam różne aktywności. Przed Wami kilka rzeczy, które wiosną z dziećmi po prostu zrobić trzeba. Czytajcie, a potem… do roboty! 😉

 

 

1. Rzeżucha, pisanki, baba i Lany Poniedziałek, czyli wielkanocny full pakiet

Skoro wiosna, to i Wielkanoc 🙂 Siejemy rzeżuchę, malujemy pisanki, święcimy koszyczki, pieczemy baby, a w Śmigus- Dyngus szybko uciekamy przed psikawkami, wiadrami i butelkami wypełnionymi wodą. Magia świąt tkwi właśnie w takich tradycjach i zwyczajach, w tym, co robimy wspólnie i jakie obyczaje przekazujemy dalej. To po prostu trzeba zrobić i basta! A prezenty od Zająca? To tylko dodatek, nie cel Wielkanocy!

2. Spacer w poszukiwaniu śladów wiosny

Koniec z siedzeniem w domu i narzekaniem na zimno, ruszamy się i wychodzimy łapać pierwsze promienie wiosennego słońca. A przy okazji dotleniania się poszukajmy znaków wiosny i utrwalmy przyrodniczą wiedzę dziecka.

3. Zabawy na placu zabaw

Bo wreszcie można ruszyć się z domu! Nie znaczy to, że zimą, niczym niedźwiedzie, zapadliśmy w sen i zamknęliśmy się w czterech ścianach, ale na wiosnę chcę się bardziej i w końcu można – bez obaw, że odmarznie nam to i owo (albo przymarznie np. do zjeżdżalni). Więc ruszajmy na huśtawki, karuzele i drabinki, bo zdrowy duch uwielbia ruch, a plac zabaw to coś znacznie więcej niż tylko zabawa 🙂

4. Wiosenne kwiaty – sadzimy, kupujemy, oglądamy i wąchamy

Robimy z nich bukiety, wianki, podlewamy, obserwujemy jak rosną, kwitną i zmieniają się za sprawą natury i naszej opieki. Lekcja przyrody, w której maluch może brać aktywny udział – gwarantuję, że wyniesie z niej całkiem sporo.

5. Rodzinna wycieczka rowerowa – dla radochy i zdrowia

Wspólnie spędzany czas jest bezcenny, a jeśli w dodatku przysłuży się zdrowiu i kondycji całej rodziny, to lepiej być nie może. Wskakujcie na rowery (ewentualnie hulajnogi, rolki albo wrotki) i śmigajcie przed siebie 🙂 Tylko pamiętajcie o kasku dla dzieciaków!

6. Smakujcie warzywa i owoce

Wreszcie w warzywniaku zaczynają pojawiać się prawdziwe warzywa, a nie ich smutne imitacje bez smaku i zapachu. Wykorzystajcie ten moment bogactwa na zachęcenie dzieciaków do próbowania i poznawania różnych warzyw i owoców. Niech wiosenne talerze będą pełne kolorów i zdrowia – zróbcie wspólnie sałatkę, upieczcie ciasto z owocami, wyczarujcie uśmiechnięte kanapki. Wiosenne Wszystkojadki mile widziane 🙂

7. Sprzątajcie i porządkujcie rodzinnie

W końcu czas wiosennych porządków w pełni! Zaciągnijcie swoje pociechy do sprzątania, powierzcie obowiązki, dajcie zadania do wykonania – można zaznaczać na tablicy lub brystolu, które zostały już wykonane i tym samym mobilizować i motywować wszystkich domowników, szczególnie tych najmłodszych. A gdy już cel zostanie osiągnięty i dom będzie lśnić czystością, nie zapomnijcie o nagrodzie! Może wspólny spacer w ulubione miejsce, gotowanie specjalnego obiadu lub rodzinne wyjście do kina?

8. Bądźcie bardziej eko!

Bycie EKO jest nie tylko modne, ale wręcz konieczne. Postawcie sobie za cel, by tej wiosny wdrożyć dzieciaki w ekologiczny, przyjazny naturze styl życia. Zwracajcie uwagę na segregowanie śmieci (przedszkolaki świetnie sobie z tym poradzą, jeśli im wytłumaczycie!), noszenie toreb wielokrotnego użytku na zakupy, dbanie o roślinność i szanowanie otaczającej nas przyrody, oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Proste rzeczy, z pozoru niewielkie gesty, a dają w sumie wielki efekt 🙂

9. Załóżcie swój ogródek

Nawet w mieszkaniu, na kuchennym parapecie, może powstać wspaniały ogródek. Postawcie w nim zioła w doniczkach,  zasadźcie cebulę na szczypiorek lub dowolne rośliny – w marketach kupicie nasionka za parę złotych. Maluch będzie chętnie obserwować rozwój i wzrost roślinek, a przy okazji nauczy się, jak o nie dbać, co jest im potrzebne do życia i dlaczego my roślin potrzebujemy.

A Wy co zamierzacie koniecznie zrobić wiosną? Czekam na pomysły w komentarzach 🙂

Jeśli podoba Wam się wpis, dajcie znać! Zapraszam na Facebooka oraz Instagram 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *