Menu Zamknij

10 rzeczy, które trzeba zrobić z dzieciakami latem

To już lato! Długie dni, słońce, ciepło i wewnętrzna energia, której o tej porze roku jakby nieco w nas więcej. W końcu można na chwilę zwolnić, wyluzować i cieszyć się piękną pogodą – czy nie mogłoby tak być nieco dłużej? Ale nie będziemy narzekać, lepiej maksymalnie wykorzystać najbliższe miesiące i wraz z dzieciakami zbudować bazę wspaniałych wakacyjnych wspomnień. Co zatem robić? Przed wami 10 propozycji, które śmiało możecie wpisać na letnia listę „must do” – do dzieła!

1. Pływanie

Gdy żar leje się z nieba kąpiel w morzu/ jeziorze/ odkrytym basenie jest wielce pożądana, nie tylko przez dzieciaki. Ponadto ten rodzaj aktywności świetnie rozwija (wzmacnia mięśnie, koryguje wady postawy, poprawia wydolność płuc, relaksuje) i daje najmłodszym wiele radości, więc wskakujcie z nimi do wody i pluskajcie się – byle bezpiecznie i w dozwolonych miejscach.

2. Boso po piasku

Bosy spacer po plaży albo zabawa w piaskownicy bez obuwia – bez znaczenia, byle dzieci poczuły piasek gołą stopą, weszły w bezpośredni kontakt z naturą i miały frajde z wietrzenia swoich stóp 😉 Chodzenie boso po piasku (lub trawie) to świetny sposób na masaż i stymulację zmysłów dziecka, wzmocnienie mięśni głębokich stopy, a poza tym jest po prostu przyjemne!

3. Spacer w ciepłym letnim deszczu

Ponoć od deszczu dzieciaki rosną, więc wystawcie swoje pociechy na dwór, gdy z nieba pada ciepły letni deszcz.  Jedno z moich najlepszych wspomnień z dzieciństwa to spacer (w dodatku na boso) w letnią ulewę, gdy na ulicach kałuże sięgały aż do kolan, a chodniki zamieniły się małe strumienie. Nie bójcie się potencjalnych przeziębień i chorób – latem po prostu fajnie jest zmoknąć! A może jakiś taniec i piosenka, niczym z „Deszczowej piosenki”?

4. Wycieczka rowerowa

Aktywność fizyczna to coś, do czego warto dzieciaki namawiać i przekonywać od małego. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie… Lato aż zaprasza do wyjścia na dwór i korzystania z uroków dobrej pogody, siedzenie w domu, gdy za oknem ciepło i słonecznie to zbrodnia! Wskakujcie na rowery i wyruszcie na rodzinną wycieczkę, odkryjcie ciekawe zakątki w mieście lub poza nim – w końcu wypoczywać można też aktywnie 😉

5. Wypad na lody

Może nie codziennie, wszak umiar i rozsądek trzeba zachować, ale kiedy, jak nie latem lody jeść? Kręcone, gałkowane, sorbety czy mleczne – bez znaczenia. Lody trzeba latem zjeść i basta! Tylko wybierzcie te prawdziwe, z dobrym składem lub przygotujcie je sami w domu z wykorzystaniem sezonowych owoców – nawet latem nie można całkiem zapomnieć o dobrych nawykach 😉

6. Owocowe obżarstwo

Skoro o jedzeniu mowa, to nie można pominąć tego, co latem najlepsze- owoce! Truskawki, maliny, borówki, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, porzeczki, arbuzy… Do wyboru, do koloru, dla każdego znajdzie się cos pysznego. Próbujcie, smakujcie, odkrywajcie nowe smaki i namawiajcie dzieciaki do jedzenia – owocowy sezon nie trwa wiecznie.

7. Piknik na łonie natury

Jak już jeść latem to najlepiej na dworze. Urządźcie sobie rodzinny piknik na łonie natury (może w trakcie wycieczki rowerowej albo gdzieś nad jeziorem?) i spędźcie razem pyszny czas w pięknych okolicznościach przyrody. Weźcie ze sobą piłkę, paletki do badmintona albo jakieś gry planszowe i spędźcie z maluchami prawdziwie wartościowy czas – za kilka lat na takie wyprawy będą woleli pojechać z grupą rówieśników.

8. Przy ognisku, przy ognisku…

Jeśli nie piknik to może ognisko? Grill rozpalić jest łatwiej, ale… Kiełbaski pieczone na patyku, ziemniaki z ogniska, śpiewy przy akompaniamencie gitary, wieczorne opowieści w blasku ognia, zapach palonego drewna… Niezapomniane chwile!

9. W stronę gwiazd

A po ognisku wspólne wpatrywanie się w gwiaździste letnie niebo, które właśnie teraz jest najpiękniejsze i najbardziej dostępne dla obserwatorów. No i to nocne życie i późniejsza pora spania – dla dzieci super frajda 🙂

10. Zaszalejcie i spełniajcie marzenia!

Ten punkt zależy tylko od was i waszych dzieci, bo przecież każdy potrzebuje odrobiny indywidualizmu 🙂 Wakacje rządzą się swoimi prawami, więc wykorzystajcie ten czas na szaleństwa, spełnianie marzeń i budowanie rodzinnych wspomnień. Niech wspólnych, radosnych chwil dzieciaki zapamiętają tego lata jak najwięcej!

2 Komentarze

  1. ~aga

    Nic nowego. Wszystko to zrobiliśmy zeszłego lata.
    W tym roku dodatkowo złapiemy rybę albo żabę do siatki (potem wypuścimy…) i będziemy puszczać latawce. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *