Menu Zamknij

10 przykazań rodziców, które mogłyby napisać dzieci – warte poznania i przestrzegania

Ludzie potrzebują drogowskazów. Nie tylko wtedy, gdy poruszają się po drodze, ale także takich mentalnych i duchowych, które ułatwią im życie. Często potrzebne są nam przykazania, wskazówki, dobre rady, mądre przysłowia lub złote myśli filozofów. Coś, co podpowie nam jak żyć, jak postępować i kim być.

A co gdyby dzieciaki mogły stworzyć dekalog dla swoich rodziców? Czy znalazłyby się tam zapisy o zabawkach, czekoladzie albo nieograniczonym dostępie do smartfona? 😉 Całkiem możliwe, że padłyby takie propozycje, choć głęboko wierzę, że siedząca w dzieciach mądrość i intuicja szybko zweryfikowałyby takie zapisy 😀

Oto przykazania, które mogłyby napisać dzieci. Warto je przeczytać, chwilę się zastanowić i – a co tam, zaszalejmy!- może nawet przestrzegać?

1. Nie będzie rzeczy ważniejszych ode mnie

Praca, znajomi, pieniądze, serial w telewizji albo ukochany samochód nie mogą być ważniejsze ode mnie i od naszych relacji. Pieniądze mogą się skończyć, samochód się zepsuje, a serial zdejmą z anteny. A ja jestem tu i teraz – czy będę też kiedyś, zależy od Ciebie.

2. Nie będziesz oszukiwać, kłamać i obiecywać niemożliwego

Zaufanie to podstawa każdej relacji, a to zawiedzione odbudować niełatwo. Dotrzymuj słowa, bądź szczery i mów prawdę- no, może poza pochodzeniem prezentów od św. Mikołaja 😉

3. Celebruj każdą wspólnie spędzaną chwilę

Bo dorastam szybciej, niż Ci się wydaje. Nie czekaj, nie zwlekaj, nie odkładaj wspólnych chwil na potem, jutro albo przyszły rok.  Jest później niż myślimy.

4. Pamiętaj, by uczyć, a nie pouczać

Pozwól mi popełniać błędy, pokazuj właściwą drogę, a jeśli krytykujesz, to tylko konstruktywnie. Wyręczanie też w niczym mi nie pomoże – pozwól mi działać samodzielnie i bądź obok, gdy poproszę o pomoc.

5. Kochaj mądrze

Nie potrzebuję pieniędzy, drogich zabawek i gadżetów, ale Ciebie, wspólnego czasu i miłości. Zasady mnie nie ranią – są mi bardzo potrzebne! Nie bój się mądrze wymagać, dam sobie radę 🙂

6. Kochaj zawsze

Gdy jestem uśmiechnięty i gdy płaczę. Gdy Cię przytulam i gdy strzelam tzw. focha. Gdy dostaję uwagę w szkole i gdy wygrywam konkurs. Zawsze, niezmiennie, stale.

7. Kochaj bez warunków

Nie dlatego, że jestem ładny, mądry, mam same szóstki albo zdobywam złoty medal, bo wykonuję Twoje polecenia i nie sprawiam problemów. Kochaj, bo jestem Twoim dzieckiem, częścią Ciebie, dorastającym człowiekiem.

8. Słuchaj, gdy mówię i mów tak, bym chciał słuchać

Nie ważne, czy opowiadam o obiedzie w przedszkolu, czy zwierzam się ze złamanego serca – słuchaj, gdy mówię i mów do mnie tak, bym rozumiał, o co chodzi i chciał więcej. Pytaj i odpowiadaj na moje pytania – nawet w tych okresach, gdy zadaję ich setki dziennie.

9.  Okazuj mi szacunek i zrozumienie, nie porównuj mnie z innymi

Jestem sobą, jestem wyjątkowy, niepowtarzalny. Inny niż wszyscy? Możliwe, ale czy muszę być taki sam? Każdy z nas zasługuje na szacunek – bez względu na to czy ma pięć, piętnaście czy pięćdziesiąt lat.

10. Bądź rodzicem z chęci, miłości i radości, a nie z obowiązku.

Nie traktuj mnie jak piąte koło u wozu i przykry obowiązek. Nie wzdychaj smutno na myśl o wspólnym popołudniu albo weekendzie i tym, że nie pójdę do przedszkola. Pamiętaj, że za parę lat to ja mogę tak wzdychać na myśl o obiedzie w rodzinnym domu. Chcesz tego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *