Menu Zamknij

10 kluczowych umiejętności i wiadomości bezpiecznego dziecka

[url=[url=https://pixabay.com/pl/strona-raut-szwedzki-st%C3%B3%C5%82-jedzenie-786921/]Pixabay[/url] ]Pixabay[/url]
fot. Pixabay
Ostatnio przeczytałam o eksperymencie pewnych studentek przeprowadzonym w jednym z przedszkoli. Otóż dziewczyny chcąc sprawdzić, czy dzieci wyjdą z obcymi osobami  próbowały je odebrać w zastępstwie rodziców. Wnioski? Większość dzieciaków nie widziała w tym problemu! Zaskoczeni? Ja jakoś nie bardzo.

Trochę już z dzieciakami pracuję i wiem, że to, co nam wydaje się oczywiste i całkiem proste, dla niech niekoniecznie takie jest. Jak się nazywasz i gdzie mieszkasz? Dla nas to błahostka, no jak można tego nie wiedzieć? A ja się pytam – jak można nie ćwiczyć tego z własnym dzieckiem? Bo nie wszyscy to ćwiczą. Nie wszyscy uczą tego dzieciaków. Nie wszystkie maluchu potrafią to powiedzieć. Za to smartfony, dziwnym trafem, odblokować wszystkie potrafią…

rys. Karolina Czerwińska, Ilustratiks
rys. Karolina Czerwińska, Ilustratiks

Nie pamiętam, kto mnie tego uczył, gdy sama byłam dzieckiem, ale pamiętam, że to wiedziałam. Potrafiłam też powiedzieć, gdzie pracują rodzice i kim są z zawodu – dzisiaj to już nieco bardziej skomplikowane, bo i same zawody są inne, ale bardzo dużo dzieciaków tego nie wie, bo nikt im nie pokazał, nie opowiedział, nie wytłumaczył. A wydawać by się mogło, że to takie naturalne i bliskie. Brakuje rozmów z dziećmi, tłumaczenia im świata, uczenia – ale nie chińskiego i kaligrafii albo kodowania, ale takiej nauki życiowej, praktycznej, przydatnej, gdy nagle napotkamy jakiś problem. Wchodzimy w czasy, gdy najmłodsi są technologicznie i technicznie sprawni jak nigdy, ale życiowo… Czasami naprawdę jest to tragedia, bo samodzielności zero, zaradności brak. Przykro mi to pisać, ale tak jest – i wcale nie mówię tutaj o przedszkolakach!

Żeby pewne rzeczy ułatwić i uprościć mam listę kluczowych umiejętności i wiadomości, które nawet przedszkolak jest w stanie i powinien „ogarnąć” dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście sam tego nie zrobi, więc powiem wprost – drogi rodzicu, oto lista tego, czego musisz nauczyć swoje dziecko by nie zrobiło sobie krzywdy, a w razie potrzeby wiedziało gdzie i jak znaleźć pomoc.

1. Nazywam się Zbyś Kowalski, mieszkam na Kwiatowej 11/ 4

Zbysia Kowalskiego i adres zastąpcie oczywiście danymi własnego dziecka 😉 To nie żart – w przypadku zgubienia w centrum handlowym, na plaży czy jakimś festynie to będzie pierwsza rzecz o jaką ktoś zapyta wasze dziecko. Nauczcie także malucha kiedy i komu może się ze swoich danych spowiadać – to też bardzo ważne i przydatne.

2. Mama, tata, siostra, dziadek

Imiona członków najbliższej rodziny, stopień pokrewieństwa (ale ograniczmy się do babci, dziadka, najbliższej cioci i wujka – stryjeczna ciotka szwagra drugiego męża pradziadka to już przesada 😉 ). Fajnie tez opowiedzieć o zawodach rodziców, pokazać miejsce pracy.

3. Numery alarmowe

Dla przypomnienia: 997- policja, 998- straż pożarna, 999- pogotowie. A dla ułatwienia 112, trzy cyferki, które zapamiętane przez dziecko nie raz uratowały czyjeś zdrowie i życie. A żeby było jeszcze łatwiej, jest rymowanka- numer jeden, jeden, dwa, znasz go ty i znam go ja. A potem poćwiczcie wybieranie na telefonie i uczulcie na to, kiedy i po co można dzwonić na numery alarmowe.

4. Bezpieczne miejsca do zabawy

Gdzie można się bawić, a gdzie już raczej nie powinno? Boisko, plac zabaw, podwórko, własny ogród – te miejsca są w porządku. Ruchliwa ulica, zamarznięte jezioro, plac budowy – tam zabawa jest absolutnie zakazana. Poczytajcie bajki na ten temat, pooglądajcie obrazki albo idźcie na spacer i obserwujcie okolicę w poszukiwaniu bezpiecznych i groźnych miejsc.

5. Prąd, gaz i cały ten kram

Prąd jest be, gaz jest be, zapałki są tylko dla dorosłych. Jak coś się smaży na kuchence to patelnia też jest be, lepiej jej nie łapać. Takie tam podstawy – sami wiecie, co w waszym domu może być niebezpieczne.

rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks
rys. Karolina Czerwińska- Ilustratiks

6. Zabawki i nie-zabawki

Klocki, lalki, układanki, puzzle, kolorowanki, przytulanki, kucyki Pony, no nawet to okropne Monter High to zabawki 😉 Noże, nożyczki, środki chemiczne, kosmetyki, narzędzia, szkło, lekarstwa, kleje i farby to nie-zabawki. Wytłumaczyć, nauczyć, a gdzie trzeba – przykleić znaki ostrzegawcze. To nie żart – lepiej postarać się o odpowiednia naklejkę niż jeździć z dzieckiem do szpitala jak wypije zmywacz do paznokci.

7. Stop, czerwone!

Przez ulice przechodzimy tylko w miejscach do tego przeznaczonych i tylko, gdy pali się zielone światło. A jak ich nie ma to w lewo, w prawo, w lewo i dopiero możemy ruszać na drugą stronę. Szlaban na przejeździe kolejowym też jest po coś, nie tylko dla ozdoby! Lepiej chwilę poczekać niż potem płakać.

8. Obcy nie są źli – ale bywają

Ogólnie fajnie jest kształtować w dzieciach otwartość wobec innych – no bo poznawanie ludzi to super sprawa. Ale zdarzają się tacy, którzy nie są przyjaźnie nastawieni i chcą nas skrzywdzić. I to dzieci muszą bezwzględnie wiedzieć, żeby potem żadne nie wyszło z przedszkola z kimś obcym. Nikt też nie ma prawa robić dzieciom krzywdy lub dotykać w intymne miejsca – a jeśli coś takiego się wydarzy to trzeba powiedzieć rodzicom.

9. Zawsze trzymamy się razem

Zawsze miej na widoku rodziców/ opiekunów. Podczas wycieczki, zakupów czy spaceru zawsze trzymaj się blisko nich. Chcesz coś sprawdzić i zobaczyć? Poczekaj, zrobimy to razem, sam się nie oddalaj.

10. Psiaki podziwiamy, bez zgody nie głaskamy (koty też!)

Bo nawet ten mały i merdający ogonem ma zęby, których może użyć. Bo nawet jeśli biega sobie swobodnie, to nie zawsze oznacza, że jest przyjazny i chętny do zabawy. Ciągnięcie za ogon, szarpanie i drażnienie psa lub kota to też zły pomysł – cierpliwość czworonogów ma swoje granice. Lepiej żeby dziecko to wiedziało zanim zostanie podrapane lub pogryzione.

10 rzeczy do nauczenia, poćwiczenia i nieustannego utrwalania – bo jedna rozmowa nie wystarczy, bardzo mi przykro. Trzeba co jakiś czas wracać do tematu, powtarzać i utrwalać – ale spokojnie, bo te rzeczy często „wychodzą” na bieżąco, życie samo je podsuwa. Zadbajcie tylko o to, by nie były to mądrości po szkodzie. Powodzenia! 🙂

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *